Un MAI ca altădată

2 mai 2026

La Centrul rezidențial „Casa Frențiu”, ziua de azi a fost prilej de sărbătoare și de apropiere sufletească, marcând într-un mod deosebit spiritul tradițional al zilei de „1 Mai muncitoresc”. Evenimentul a adus împreună rezidenți, familiile acestora și invitați de seamă, într-o atmosferă caldă și autentic românească.


Ne-au fost alături, cu multă deschidere și bucurie, președintele Asociației Caritas Eparhial Oradea, pr. Olimpiu Todorean, voluntari, doamna Miorița Săteanu, cetățean de onoare al municipiului Oradea, precum și domnul Ioan Fluieras, acordeonistul care ne-a încântat sufletele cu un repertoriu de cântece vechi și noi, readucând în inimile tuturor farmecul muzicii românești.


Cu toate acestea, cei mai importanți oaspeți ai zilei au fost membrii familiilor persoanelor vârstnice pe care le găzduim în centru. Nepoți, fii, fiice, gineri - au venit să petreacă timp de calitate alături de cei dragi. Împreună am servit un meniu tradițional care a amintit de ieșirile la grătar, la iarbă verde, atât de îndrăgite de toți.


Vremea a fost perfectă, completând armonios atmosfera de sărbătoare. Ne-am bucurat unii de alții, am împărtășit impresii, am depănat amintiri și am creat momente autentice, atât între rezidenți și aparținători, cât și alături de echipa centrului. A fost o zi în care relațiile sociale au fost puse în prim-plan.


Astăzi, familiile au avut ocazia să stea împreună cu părinții sau bunicii lor, să vorbească despre viață, trecut și prezent, într-un cadru relaxat, pe fundalul muzicii românești și al unei mese tradiționale. Ne-am bucurat nu doar de vremea frumoasă, ci mai ales de compania reciprocă și de sentimentul de „împreună”, reamintindu-se câtă valoare au momentele simple, dar pline de bucurie!


Teodora BODA

Coordonator

Vezi alte noutăți

24 iunie 2026
Raportul Anual reprezintă o radiografie a activităților pe care Asociația Caritas Eparhial Oradea le-a desfășurat în anul 2025, sub motoul: „Iubirea care devine faptă”
De către Caritas Eparhial 31 mai 2026
În cursul zilei de azi, 31 mai a.c., copiii de la Centrul de tip after-school „Sfântul Martin” din Ioaniș, aparținând Asociației Caritas Eparhial Oradea, au avut parte de o experiență de neuitat în Oradea
29 mai 2026
Iată căci s-a mai scurs o lună din calendar, luna MAI, care ne motivează prin însăși denumirea ei să fim MAI buni, MAI iubitori, MAI aproape de cel necăjit, sărman și bolnav.
Mai multe noutăți