AcasăNoutăţi201112 Iulie: Conferinţă cu tematică socială

Conferinţă cu tematică socială

Comisia Sinodală Socială, sub patronajul Arhiepiscopiei Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco - Catolică, a organizat o conferinţă internaţională în perioada 5-7 iulie 2011, având ca temă „Angajamentul voluntar – slujirea aproapelui, slujirea lui Dumnezeu”.
La conferinţă au participat peste 50 de invitaţi din ţară şi străinătate. Din Eparhia de Oradea a participat Rita Szopos, coordonator departament social, Iulia Iova, coordonator departament voluntari, Adela Ghiţulescu director executiv şi pr. Olimpiu Todorean preşedinte având ca invitat partener pe Don Renzo Gradara, director Caritas Rimini, Italia.
Conferinţa a fost structurată pe module iar modulul III la care a susţinut şi Caritas Eparhial Oradea referate s-a intitulat Rolul şi importanţa voluntarului în activitatea şi operele sociale ale Bisericii.
Pr. Olimpiu Todorean