HomeNotizie20176 Marzo: A început Colecta de Paşti din biserici

Telefono:

Notizie

A început Colecta de Paşti din biserici

Începând cu prima duminică a Postului Mare, Asociaţia Caritas Eparhial Oradea este prezentă în două biserici greco-catolice din Oradea pentru Colecta de alimente de Paşti.
Locul: Biserica „Maica Domnului” (Olosig) şi Catedrala “Sfântul Nicolae” (Centru).
Obiectivul colectei: Strângerea de alimente în scopul sprijinirii familiilor aflate în dificultate, familii sprijinite de Asociaţia Caritas Eparhial Oradea. Această colectă este una din activităţile de bază prin care asociaţia reuşeşte să sprijine, pe durata unui an întreg, familiile sărace.
Modul de desfăşurare: Înainte de fiecare slujbă credincioşii pot lăsa la intrarea în biserică alimentele aduse de acasă. Voluntarii Caritas Eparhial, sub îndrumarea coordonatorului de voluntari, pe baza unor tabele, vor prelua alimentele donate, urmând apoi să fie centralizate. Alimentele vor fi distribuite înainte de Sfintele Sărbători de Paşte, dar şi în lunile care urmează.
ESCI DALLA ABITUDINE!
CENTRO GABRIELE