Acasă

Acasă

20 Nov 2018: INVITATIE

INVITATIE Va aşteptăm cu drag! (citeşte tot articolul)

20 Nov 2018: Colegiul Economic “Partenie Cosma” donează haine celor nevoiaşi

Colegiul Economic “Partenie Cosma” donează haine celor nevoiaşi O dată cu venirea frigului, elevii şi profesorii Colegiului Economic “Partenie Cosma” s-au mobilizat să strângă haine pentru cei nevoiaşi, luând parte la campania de colectare de articole vestimentare organizată de Asociaţia Caritas Eparhial în liceele din Oradea. Vineri, 16 noiembrie, echipa Caritas Eparhial le-a făcut o vizită elevilor care au ales să acţioneze caritabil pentru bunăstarea comunităţii. Le mulţumim pe această cale pentru implicare, bunăvoinţă şi promptitudinea cu care au răspuns apelului nostru. Acţiunea a fost posibilă cu sprijinul domnului ... (citeşte tot articolul)

8 Nov 2018: Colectă specială

Colectă specială Har şi pace din partea lui Dumnezeu, iar de la noi binecuvântare pentru toţi cei ce aduceţi daruri şi faceţi bine întru sfintele noastre biserici şi vă aduceţi aminte de cei săraci. + Virgil Bercea Episcop Colectă specială Dragi credincioşi, Experienţa bisericii pe care o trăieşte evanghelistul Matei este închisă în acel gest, naiv şi puternic, de a oferi propria-ţi mâncare Domnului, pentru ca El să hrănească omenirea. Căci omenirii îi este foame. Foame pe care Domnul o satură, nu noi, foame care înduioşează pe Dumnezeu şi – sperăm – un ... (citeşte tot articolul)

28 Oct 2018: SCRISOARE DE MULŢUMIRE

SCRISOARE DE MULŢUMIRE Doamnelor şi domnilor, Am realizat încă odata cât de important este să-i ajuţi pe cei care trec prin greutăţi şi cât de frumos este sa fim uniţi. Nu ne dorim laude, dar ne dorim să arătăm modele de umanitate, nu ne dorim măriri, dar ne bucurăm să vedem apreciere în ochii celor pe care dorim să îi alinăm. Dincolo de modestia actului benevol şi a gesturilor de complicitate anonimă, este, din când în când nevoie şi de acceptarea mulţumirii şi recunoştinţei celor pe care îi ajuţi. Ne umplem cu zambetele nevoiaşilor, cu bucuria ca le putem fi utili, dar ... (citeşte tot articolul)

18 Oct 2018: Un Milion de Stele - 2018

Un Milion de Stele - 2018 Acţiunea “Un milion de stele” este o iniţiativă Caritas şi se desfăşoară, în prezent, în mai multe ţări europene, (Germania, Franţa, Belgia, Luxemburg, Elveţia şi România). Evenimentul are loc în fiecare an. Anul acesta am organizat evenimentul, pentru a zecea oară, la Oradea cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Eradicarea Sărăciei. Acţiunea avut loc pe str. Republicii, lângă biserica ”Sfântul Duh”, din Oradea, în 17 octombrie 2018, şi a început cu aprinderea lumânărilor, urmată de cuvântul episcopului László Böcskei şi a vicarului general Mihai ... (citeşte tot articolul)
Pr. Olimpiu Todorean

Ultimele fotografii

20 Nov 2018: Colegiul Economic “Partenie Cosma” donează haine celor nevoiaşi
28 Oct 2018: SCRISOARE DE MULŢUMIRE
18 Oct 2018: Un Milion de Stele - 2018
3 Oct 2018: Suntem mereu aproape de bunicii noştri
27 Sep 2018: Promovarea voluntariatului la EduFest
17 Aug 2018: Teambuilding pentru voluntari la Padiş
8 Aug 2018: Sfinţirea Capelei din incinta Centrului rezidenţial „Casa Frenţiu”
6 Iul 2018: Ateliere de formare pentru voluntari
Direcţionează 2%