Acasă

Acasă

8 Nov 2018: Colectă specială

Colectă specială Har şi pace din partea lui Dumnezeu, iar de la noi binecuvântare pentru toţi cei ce aduceţi daruri şi faceţi bine întru sfintele noastre biserici şi vă aduceţi aminte de cei săraci. + Virgil Bercea Episcop Colectă specială Dragi credincioşi, Experienţa bisericii pe care o trăieşte evanghelistul Matei este închisă în acel gest, naiv şi puternic, de a oferi propria-ţi mâncare Domnului, pentru ca El să hrănească omenirea. Căci omenirii îi este foame. Foame pe care Domnul o satură, nu noi, foame care înduioşează pe Dumnezeu şi – sperăm – un ... (citeşte tot articolul)

28 Oct 2018: SCRISOARE DE MULŢUMIRE

SCRISOARE DE MULŢUMIRE Doamnelor şi domnilor, Am realizat încă odata cât de important este să-i ajuţi pe cei care trec prin greutăţi şi cât de frumos este sa fim uniţi. Nu ne dorim laude, dar ne dorim să arătăm modele de umanitate, nu ne dorim măriri, dar ne bucurăm să vedem apreciere în ochii celor pe care dorim să îi alinăm. Dincolo de modestia actului benevol şi a gesturilor de complicitate anonimă, este, din când în când nevoie şi de acceptarea mulţumirii şi recunoştinţei celor pe care îi ajuţi. Ne umplem cu zambetele nevoiaşilor, cu bucuria ca le putem fi utili, dar ... (citeşte tot articolul)

18 Oct 2018: Un Milion de Stele - 2018

Un Milion de Stele - 2018 Acţiunea “Un milion de stele” este o iniţiativă Caritas şi se desfăşoară, în prezent, în mai multe ţări europene, (Germania, Franţa, Belgia, Luxemburg, Elveţia şi România). Evenimentul are loc în fiecare an. Anul acesta am organizat evenimentul, pentru a zecea oară, la Oradea cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Eradicarea Sărăciei. Acţiunea avut loc pe str. Republicii, lângă biserica ”Sfântul Duh”, din Oradea, în 17 octombrie 2018, şi a început cu aprinderea lumânărilor, urmată de cuvântul episcopului László Böcskei şi a vicarului general Mihai ... (citeşte tot articolul)
Pr. Olimpiu Todorean

11 Oct 2018: INVITAŢIE

INVITAŢIE Fii alături de cei care au nevoie de tine! Cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Eradicarea Sărăciei, Asociaţiile Caritas Eparhial Oradea şi Caritas Catolica Oradea organizează evenimentul „Un milion de stele 2018” – cel mai amplu gest de solidaritate din România. Vino şi aprinde o lumânare pentru cei nevoiaşi miercuri, 17 octombrie 2018, ora 19.00, pe Calea Republicii colţ cu str. Dunărea, pe pietonală lângă Biserica Sf. Duh. (vis-a-vis de fosta Policlinică). (citeşte tot articolul)

11 Oct 2018: Elevii Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” donează haine celor nevoiaşi

Elevii Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” donează haine celor nevoiaşi Elevii Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” au strâns haine pentru cei nevoiaşi, dând startul campaniei de colectare de articole vestimentare organizată în liceele din Oradea, luni, 8 octombrie, a.c., În pauza de la ora 11:00, Sala Festivă s-a umplut de cutii şi pachete cu haine şi încălţăminte, pe care elevii liceului au ales să le doneze în scop caritabil, la începutul sezonului rece. Acţiunea a fost coordonată de doamna profesor Carmen Chiş, cu sprijinul conducerii şcolii, al Consiliului Elevilor, şi al membrilor SNAC (Strategia Naţională de Acţiune Comunitară). (citeşte tot articolul)

Ultimele fotografii

28 Oct 2018: SCRISOARE DE MULŢUMIRE
18 Oct 2018: Un Milion de Stele - 2018
3 Oct 2018: Suntem mereu aproape de bunicii noştri
27 Sep 2018: Promovarea voluntariatului la EduFest
17 Aug 2018: Teambuilding pentru voluntari la Padiş
8 Aug 2018: Sfinţirea Capelei din incinta Centrului rezidenţial „Casa Frenţiu”
6 Iul 2018: Ateliere de formare pentru voluntari
26 Iun 2018: Stadiul lucrărilor la Ioaniş