Acasă

Acasă

18 Oct 2018: Un Milion de Stele - 2018

Un Milion de Stele - 2018 Acţiunea “Un milion de stele” este o iniţiativă Caritas şi se desfăşoară, în prezent, în mai multe ţări europene, (Germania, Franţa, Belgia, Luxemburg, Elveţia şi România). Evenimentul are loc în fiecare an. Anul acesta am organizat evenimentul, pentru a zecea oară, la Oradea cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Eradicarea Sărăciei. Acţiunea avut loc pe str. Republicii, lângă biserica ”Sfântul Duh”, din Oradea, în 17 octombrie 2018, şi a început cu aprinderea lumânărilor, urmată de cuvântul episcopului László Böcskei şi a vicarului general Mihai ... (citeşte tot articolul)
Pr. Olimpiu Todorean

11 Oct 2018: INVITAŢIE

INVITAŢIE Fii alături de cei care au nevoie de tine! Cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Eradicarea Sărăciei, Asociaţiile Caritas Eparhial Oradea şi Caritas Catolica Oradea organizează evenimentul „Un milion de stele 2018” – cel mai amplu gest de solidaritate din România. Vino şi aprinde o lumânare pentru cei nevoiaşi miercuri, 17 octombrie 2018, ora 19.00, pe Calea Republicii colţ cu str. Dunărea, pe pietonală lângă Biserica Sf. Duh. (vis-a-vis de fosta Policlinică). (citeşte tot articolul)

11 Oct 2018: Elevii Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” donează haine celor nevoiaşi

Elevii Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” donează haine celor nevoiaşi Elevii Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” au strâns haine pentru cei nevoiaşi, dând startul campaniei de colectare de articole vestimentare organizată în liceele din Oradea, luni, 8 octombrie, a.c., În pauza de la ora 11:00, Sala Festivă s-a umplut de cutii şi pachete cu haine şi încălţăminte, pe care elevii liceului au ales să le doneze în scop caritabil, la începutul sezonului rece. Acţiunea a fost coordonată de doamna profesor Carmen Chiş, cu sprijinul conducerii şcolii, al Consiliului Elevilor, şi al membrilor SNAC (Strategia Naţională de Acţiune Comunitară). (citeşte tot articolul)

4 Oct 2018: Colectă pentru Ucraina

Colectă pentru Ucraina Mulţumim pentru solidaritatea cu oamenii din Ucraina (citeşte tot articolul)

3 Oct 2018: SUNTEM MEREU APROAPE DE BUNICII NOŞTRI

SUNTEM MEREU APROAPE DE BUNICII NOŞTRI Cu ocazia Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice, Direcţia de Asistenţă Socială Oradea, ca în fiecare an, i-a sărbătorit pe părinţii si bunicii nostri. In acest an, în colaborare cu Asociaţia Caritas Eparhial, reprezentată de preşedinte, dl Olimpiu Todorean, a pregătit o masă festivă pentru 60 de persoane de vârsta a treia într-o locaţie elegantă, sala de evenimente a "Casei Frenţiu". În semn de apreciere şi recunoştinţă au fost invitate persoane vârstnice din cadrul Uniunii Femeilor Bihor Oradea, a Asociaţiei Pensionarilor Maghiari Partium, a ... (citeşte tot articolul)

Ultimele fotografii

18 Oct 2018: Un Milion de Stele - 2018
3 Oct 2018: Suntem mereu aproape de bunicii noştri
27 Sep 2018: Promovarea voluntariatului la EduFest
17 Aug 2018: Teambuilding pentru voluntari la Padiş
8 Aug 2018: Sfinţirea Capelei din incinta Centrului rezidenţial „Casa Frenţiu”
6 Iul 2018: Ateliere de formare pentru voluntari
26 Iun 2018: Stadiul lucrărilor la Ioaniş
18 Mai 2018: Voluntarii Caritas Eparhial au organizat “Atelierul de zâmbete”
Direcţionează 2%