Casa Frenţiu

Indirizzo:

Telefono:

Ultime notizie

6 Dic 2019: Promovarea voluntariatului la Liceul Teoretic “Lucian Blaga”

Promovarea voluntariatului la Liceul Teoretic “Lucian Blaga” În luna noiembrie, elevii liceului teoretic partener „Lucian Blaga” au participat la seminarii de promovare ale voluntariatului, organizate de echipa Caritas Eparhial, prin intermediul proiectului educaţional realizat cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean. Temele abordate la seminarii au inclus relevanţa voluntariatului în comunitate, beneficiile pe care le poate oferi, condiţiile legale ale participării la activităţi de voluntariat şi oportunităţile de voluntariat din cadrul asociaţiei: sprijin la cantina socială, Casa Frenţiu, voluntar-clovn în trupa „Prieteni ... (leggi l'articolo intero)

6 Dic 2019: Daruri de Sfântul Nicolae

Daruri de Sfântul Nicolae Sărbătoarea de astăzi a adus un zâmbet în plus pe chipurile beneficiarilor serviciilor noastre de la Cantina socială ”Maria Rosa”, din Oradea; înfriguraţi, o dată ajunşi pentru servirea mesei de prânz, au avut bucuria să primească, fiecare, câte un cadou oferit de un binefăcător al asociaţiei noastre, care nu doar în acest an, şi-a îndreptat privirea şi ajutorul spre cei nevoiaşi. Surpriza dulce de astăzi întregeşte bucuria zilei de ieri când, datorită ajutorului aceluiaşi binefăcător, o mare parte dintre cei prezenţi au primit geci şi încălţăminte, ... (leggi l'articolo intero)

5 Dic 2019: Workshop la Viena

Workshop la Viena În cadrul proiectului TEACH a avut loc, la Viena, la Hotel Kopling, în intervalul 2-3 decembrie a.c., un workshop care a adunat reprezentanţi din Austria, Cehia, Irlanda, România şi Caritas Europa (cu sediul la Bruxelles) şi care a avut ca subiect principal implementarea şi dezvoltarea strategiilor prin care voluntarii implicaţi în activităţile organizaţiilor Caritas din România şi din Europa să revină, în timp relativ scurt, la activitatea de voluntariat, după perioade de absenţă sau după perioade mai lungi în care s-au aflat în zone afectate puternic de diferite ... (leggi l'articolo intero)

5 Dic 2019: 1 Decembrie sărbătorit la Casa Frenţiu

1 Decembrie sărbătorit la Casa Frenţiu Măreaţa zi de 1 DECEMBRIE a fost sărbătorită de toţi locatarii centrului rezidenţial ”Casa Frenţiu” cu entuziasm şi multă bucurie împreună cu colaboratorii proiectului “Cetăţeni activi la puterea a treia”. Evenimentul a debutat cu o scurtă introducere despre importanţa sărbătoririi Zilei de 1 Decembrie prezentată de Săteanu Mioriţa, coordonator de proiect. Au urmat apoi intonarea de către toţi participanţii a Imnului de Stat al României şi a cântecelor patriotice care au înflăcărat sufletele prin acompaniament susţinut de acordeonul profesorului Ioan ... (leggi l'articolo intero)

4 Dic 2019: Pregătiri pentru concert

Pregătiri pentru concert Cu ocazia unei colecte de cartofi în parohiile Voivozi de Şimian şi Şilindru pentru cantina socială, centrul rezidenţial şi centrul ”after school”, le mulţumim pe această cale celor care au donat, preşedintele Asociaţiei Caritas Eparhial a vizitat, la invitaţia părintelui protopop Alexandru Duma, Şcoala Generală clasele I-IV din Şilindru. Acolo, copii din clasele a III-a şi a IV-a s-au constituit într-un grup de fluieraşi, conduşi de doamna învăţătoare Gita Kupaş, pregătindu-se pentru sărbătorirea hramului bisericii din localitate, ”Sfântul Nicolae”, şi ... (leggi l'articolo intero)

Ultimi eventi foto

6 Dic 2019: Promovarea voluntariatului la Liceul Teoretic “Lucian Blaga”
6 Dic 2019: Daruri de Sfântul Nicolae
5 Dic 2019: Workshop la Viena
3 Dic 2019: Elevii CN “Onisifor Ghibu” au donat fructe şi legume
18 Nov 2019: Preasfinţitul Virgil la masă cu săracii comunităţii orădene
4 Nov 2019: Un Milion de Stele, ediţia 2019
1 Nov 2019: Proiectul „Uniţi pentru comunitate” în liceele orădene
3 Ott 2019: LA MULŢI ANI PĂRINŢIOR ŞI BUNICILOR NOŞTRI!
Direcţionează 3,5%
ESCI DALLA ABITUDINE!