Casa Frenţiu

Phone:

Latest news

10 Jun 2019: Atelier de Planificare Strategică

Atelier de Planificare Strategică Asociaţia Caritas Eparhial Oradea a participat, alături de celelalte opt organizaţii Caritas din România, la workshopul de planificare strategică a reţelei informale de organizaţii catolice FOCUS: Caritas România, Kolping România, Serviciul Maltez de Ajutor şi Asociaţia Acţiunea Catolică din România, în perioada 4 – 6 iunie 2019. Pe lângă componenta de formare în Doctrina Socială a Bisericii Catolice, în proiect există şi o componentă de creştere a capacităţii organizaţiilor partenere de a iniţia acţiuni comune de advocacy şi de a influenţa politicile publice. (read the whole article)

7 Jun 2019: Mergând împreună la Blaj

Mergând împreună la Blaj O echipă a asociaţiei Caritas Eparhial a fost prezentă la Blaj, în 2 iunie, a.c., pentru mult aşteptata vizită a Papei Francisc, alăturându-se celor peste 4.600 de pelerini greco-catolici din Eparhia de Oradea. Angajaţii şi voluntarii ACEO s-au deplasat duminică, începând cu ora 01.27, cu un tren, special contractat în vederea evenimentului, călătorind împreună cu 400 de pelerini pe ruta Oradea-Blaj (dus-întors) şi au ajuns la "Mica Romă" în jurul orei 07.00. Accesul pe Câmpia Libertăţii a avut loc în scurt timp, iar echipa a ajuns în sectorul alocat, ... (read the whole article)

4 Jun 2019: Bucuria prin ochii copiilor

Bucuria prin ochii copiilor Cu prilejul zilei de 1 iunie, copiii de la Centrul de zi “Sfântul Martin” din Ioaniş au avut parte de o vizită din partea conducerii Caritas Eparhial Oradea. Astfel, cu o zi în avansul sărbătorii copiilor, am avut frumoasa surpriză de a fi aşteptaţi de cei 62 copii de la centru, aceştia primindu-ne cu emoţia caracteristică vârstei. Alături de personalul centrului, educatoarele Corina, Anca, Olimpia şi Claudia, micuţii ne-au prezentat eforturile lor în vederea întâmpinării noastre, concretizate în dansuri şi cântece pline de veselie, de dinamism şi voie bună. ... (read the whole article)
Teodora Boda - asistent social

31 May 2019: Schimb de experienţă pe tema pastoraţiei rromilor

Schimb de experienţă pe tema pastoraţiei rromilor În cadrul proiectului ”Reţeaua organizaţiilor şi a specialiştilor implicaţi în furnizarea de servicii în comunităţi de rromi”, un grup de opt persoane format din preot protopop Gavril Buboi, preot protopop Alexandru Duma, preot protopop Ioan Tătar, preot Ştefan Mădarasi, preot Emil Ghiurcă, preot Olimpiu Todorean însoţiţi de Ioan Seleyam, în calitatea de traducător, au fost în data de 27 şi 28 mai a.c., în Alsószentmárton, Ungaria. Gazda grupului de la Oradea a fost părintele József Lankó, preot paroh în Alsószentmárton dar şi paroh al parohiei personale, ... (read the whole article)
Pr. Olimpiu Todorean

20 May 2019: Caravana voluntariatului internaţional la Oradea

Caravana voluntariatului internaţional la Oradea În Săptămâna Naţională a Voluntariatului, Asociaţia Caritas Eparhial Oradea şi-a unit forţele cu Caritas Catolica pentru a organiza la Oradea un eveniment de informare pe tema voluntariatului internaţional. Evenimentul care a avut loc marţi, 14 mai, începând cu ora 18:00, la Cetatea Oradea corp G, este primul de acest tip din cadrul Caravanei Voluntariat şi Asistenţă Umanitară şi a fost posibil cu sprijinul Muzeului Oraşului Oradea, în frunte cu doamna director Angela Lupşea, căreia îi mulţumim pe această cale pentru susţinere. Caravana Voluntariat şi Asistenţă ... (read the whole article)

Latest photo events

10 Jun 2019: Atelier de Planificare Strategică
7 Jun 2019: Mergând împreună la Blaj
31 May 2019: Schimb de experienţă pe tema pastoraţiei rromilor
20 May 2019: Caravana voluntariatului internaţional la Oradea
4 May 2019: Pelerini în România
27 Apr 2019: S-a încheiat colecta de Paşti
27 Apr 2019: Sărbătoare ca în familie
5 Apr 2019: Elevii Colegiului Naţional “Iosif Vulcan” donează alimente beneficiarilor
Direcţionează 3,5%
BE DIFFERENT!