Casa Frenţiu

Phone:

Latest news

18 Nov 2019: Preasfinţitul Virgil la masă cu săracii comunităţii orădene

Preasfinţitul Virgil la masă cu săracii comunităţii orădene Prezenţa PSS Virgil Bercea în mijlocul oamenilor săraci care iau masa de prânz la cantina socială Maria Rosa a fost prilejuită de Mesajul Sfântului Părinte Papa Francisc pentru a III-a Zi Mondială a Săracilor, din 17 noiembrie 2019: ”Nădejdea celor săraci nu va pieri pentru totdeauna”. PSS Virgil un participant activ la servirea meselor pentru cei săraci, în fiecare an în ziua de Crăciun şi de Paşti, de data aceasta nu a fost singur. Au răspuns invitaţiei Asociaţiei Caritas Eparhial Oradea, de a fi alături de Preasfinţia Sa şi împreună cu cei mai nevoiaşi din ... (read the whole article)

4 Nov 2019: ANUNŢ DE ANGAJARE

ANUNŢ DE ANGAJARE Asociaţia Caritas Eparhial Oradea angajează asistent coordonator voluntari. Cerinţe: absolvent de studii superioare, experienţă de voluntariat de minim 2 ani, cunoaşterea limbii engleze, abilităţi de comunicare şi organizare, aptitudini de operare PC, permis de conducere categoria B. Prezintă avantaje candidaţii care cunosc o limbă străină (germană) în plus faţă de engleză sau care au abilităţi de public speaking. CV-urile însoţite de o scrisoare de intenţie (câteva rânduri legate de motivaţia de a aplica pentru acest post) se vor trimite la adresa de e-mail: ... (read the whole article)

4 Nov 2019: Un Milion de Stele, ediţia 2019

Un Milion de Stele, ediţia 2019 Asociaţiile Caritas Eparhial Oradea şi Caritas Catolica Oradea au organizat, în ultima zi a lunii octombrie, a.c., evenimentul anual Un Milion de Stele, ediţia 2019: “Alături de copiii nevoiaşi”, care a avut loc începând cu ora 18.00, pe platoul dintre Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului (Parc Olosig) şi Centrul Rezidenţial Casa Frenţiu. Un milion de stele este o iniţiativă Caritas ce se desfăşoară, în prezent, în mai multe ţări europene (Germania, Franţa, Belgia, Luxemburg, Elveţia şi România), având ca scop încurajarea cetăţenilor de a se implica în ... (read the whole article)

1 Nov 2019: Proiectul „Uniţi pentru comunitate” în liceele orădene

Proiectul „Uniţi pentru comunitate” în liceele orădene În luna octombrie a acestui an, Asociaţia Caritas Eparhial Oradea a demarat proiectul socio-educaţional „Uniţi pentru comunitate”, susţinut de Inspectoratul Şcolar Judeţean, ce se va derula pe toată perioada anului şcolar 2019-2020 în parteneriat cu 7 licee orădene: Liceul Greco-Catolic “Iuliu Maniu”, Liceul Teoretic “Lucian Blaga”, Colegiul Naţional “Onisifor Ghibu”, Colegiul Economic “Partenie Cosma”, Colegiul Naţional “Emanuil Gojdu”, Colegiul Naţional “Iosif Vulcan” şi Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”. Elevii claselor a 9-a şi a 10-a ai ... (read the whole article)

25 Oct 2019: INVITAŢIE

INVITAŢIE Cu ocazia Zilei Internaţionale pentru Eradicarea Sărăciei, Asociaţiile Caritas Eparhial Oradea şi Caritas Catolica Oradea organizează evenimentul „Un milion de stele 2019” – cel mai amplu gest de solidaritate din România. Fii alături de copiii nevoiaşi. Vino joi, 31 octombrie 2019, ora 18.00, pe Platoul dintre Casa Frenţiu şi Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului (Parc Olosig) şi aprinde o lumânare pentru cei săraci. Ioana Tuţă coordonator voluntari (read the whole article)

Latest photo events

18 Nov 2019: Preasfinţitul Virgil la masă cu săracii comunităţii orădene
4 Nov 2019: Un Milion de Stele, ediţia 2019
1 Nov 2019: Proiectul „Uniţi pentru comunitate” în liceele orădene
3 Oct 2019: LA MULŢI ANI PĂRINŢIOR ŞI BUNICILOR NOŞTRI!
18 Sep 2019: Reînceperea activităţii la Centrul de zi pentru copii ”Sfântul Martin”
9 Sep 2019: Nunţiul Apostolic a vizitat Casa Frenţiu şi Blocul DAR
3 Sep 2019: PSS Virgil a vizitat Centru de Zi pentru Copii ”Sfântul Martin”
9 Jul 2019: Voluntarii clovni îi vizitează pe copiii Centrului de Îngrijire de Zi